Szappanok, olajok, zsírok

Szelektív hulladékgyűjtés - Szelektív.hu | 2010-01-19 10:27:27

Szappan használta egyik legősibb módszer tisztításhoz, amit már ismertek ie. a III. évezredben. A gallok is készítettek tölgyfahamuból és birkafaggyúból. Rómában fedezték fel, hogy nemcsak tisztításra, hajfestésre hanem tisztálkodásra is alkalmas. Nálunk a szappant fahamuból és a disznóvágáskor megmaradt zsírból főzték ki. Ezt a módszert a mai napig is használják.



(x)

Tehát a  szappan a legősibb mosószer. Kémiai meghatározással a szappan karbonsavak nátriumsója. A karbonsav nagyobb szénatom számú kell, hogy legyen. A házilag készült szappant a következő technológiai lépésekben gyártották.
A mosáshoz olyan felület-aktív anyagot kell vízben oldanunk, aminek a működését a molekula szerkezete alapján érthetjük meg. A karbonsav-szénlánc végén található a nátrium. A karbonsav láncvég a zsírokban, a nátrium a vízben oldódik jól.
Ezért a ruhán lévő zsíros szennyeződésre a szappanmolekulának a karbonsav szénláncú vége tapad (oldódik benne), míg a nátrium víz irányában helyezkedik el. Sok-sok ilyen szappanmolekula körbefogja a szennyeződést, a nátriumvégződések pedig, a víz irányba rendeződve biztosítják, hogy az így létrejött nagymolekula a vízben mozoghasson, a felületről eltávolodhasson. 

A szezámolajhoz
közel áll az olivaolaj, mely az olajfának (Olea europea sativa) hidegen préselt olaja (Jungfernöl), nálunk is általánosan kedvelt étolaj. Extrakcióval kinyert olajából készítik a közismert marseilli-szappant. A zsírok és olajok elszappanosításakor a zsíralapot nátronlúggal addig fôzik, míg a keverôlapátról az ú. n. szappanenyv hígfolyós állapotban csorog le.
Ha a szappanenyvhez annyi konyhasót adunk, hogy a szappan teljes tömegében elváljon a fenéklúgtól, akkor kevesebb víztartalommal bíró szappan válik ki. A szappanos ilyenkor azt mondja, hogy "fenéklúgon" fôzte a szappant.
Ha ellenben a szappanenyvhez a kisózáskor csak annyi konyhasót adagolunk, hogy a szappan egy része még mint enyvszappan a lúgban oldatban maradjon, akkor az "enyvcsapadékon" fôzött szappanhoz jutunk.
Ez magasabb víztartalmú, lágyabb, de szívósabb anyagot ad. 

A pálmaolaj a legnagyobb mennyiségben felhasznált növényi olaj a világon. Jelentős felhasználók a margarint előállító vállalatok és a kozmetikai ipar is. A pálmaolajat megtalálhatjuk többek között a testápolókban, szappanokban, samponokban, kézkrémekben, rúzsokban, margarinban, csokoládéban, a legtöbb desszertben, de kenőanyagok és biodízel is készül belőle. 

Az európai szupermarketek polcain három, pálma-olajat tartalmazó árucikk közül legalább egy közvetlen kapcsolatba hozható az esőerdők kiírtásával a dél-ázsiai térségben. Az élelmiszeripari olaj elszámolások huszonegy százalékát teszik ki a pálma-olaj számlák. Épp ezért a Friends of the Earth felszólítja az ilyen termékeket forgalmazó társaságokat, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket a kizárólag fenntartható módon előállított pálma-olaj felhasználására.


Hogyan készül a gyári szappan?
 



Szappanban is környezettudatosan

Minden nap döntenünk kell mit teszünk a bőrünkre.  Vajon szívesebben használjuk az olcsó, vegyszeres alapú testápolókat, vagy választjuk inkább a kézzel készített tisztálkodó szereket, kozmetikumokat, melyek tele vannak gyógynövényekkel, jótékony hatású olajokkal és aromaterápiás illóolajokkal?

Vajon inkább használunk egy a tömeggyártásból kikerült „mosó”-szappant, melyet mesterséges anyagokkal színeznek és illatosítanak, vagy egy természetes, kézzel készített szappant, mely olyan anyagokból készült, amiknek ki tudunk mondani a nevét,és amiknek ismerjük a jelentését?

Ha környezettudatosabban szeretnének élni és natúr tisztálkodó szerek felé kacsingatnak ajánljuk a kecsketejből készült szappanokat.
Mit tartalmaznak?
  • kukoricacsíra olaj, mogyoróolaj, olívaolaj, lenolaj, pálmaolaj, búzacsíra olaj,szőlőmag olaj.
  • A hozzávalókmég a zabliszt, zabkorpa, méz, fahéj, svájci csoki, brazil kávét, aloe vera gélt, E vitamin.


Fotó: shoptometrist.blogspot.com

Forrás:
www.wikipedia.hu
szappan.lap.hu
Mosóporaink
Nagyanyáink bölcsessége 1.
Nátrium-hipoklorit
Hol kapható mosószóda?
Citrom, mosószóda, szódabikarbóna





Gyakori hulladékok

Papír hulladék Műanyag hulladék Fehér üveg hulladék Fém hulladék Elektronikai hulladék Színes üveg hulladék Szárazelem hulladék Zöld hulladék Építési és bontási hulladék

 

(x) Reklám

Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
 


Webfejlesztés   Szoftverfejlesztés   Digitális marketing   -   TIDYMAN.hu

 

(x) Reklám

 

 


használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 

Hulladékok szelektálása

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása


Termékdíj és Hulladékhasznosítási Főosztály

A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/


TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért!

http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.


Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés - FKF

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés


Hulladekvadasz.hu: Hulladék témájú hírportál

https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!


Hulladéknaptár

Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/


Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 


 


MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven