Amit sokan rosszul csinálnak a szelektív hulladékgyűjtésben
A kép illusztráció!
A szelektív hulladékgyűjtés az egyik legfontosabb lépés a fenntartható jövő felé. Azonban még mindig sokan nem tudják pontosan, mit lehet és mit nem lehet a műanyaggyűjtő konténerbe dobni. A helytelen szelektálás nemcsak a hulladék újrahasznosítását nehezíti meg, hanem akár az egész rendszer hatékonyságát is rontja. Nézzük meg, milyen anyagokat nem szabad a műanyag szelektív kukába dobni, és miért!
Sokan automatikusan a műanyaggyűjtőbe helyezik az összes műanyag palackot, pedig nem mindegyik való oda. Az étolajos, savas vagy lúgos tisztítószeres flakonok maradványai miatt ezek a műanyagok nem vagy csak nagyon nehezen újrahasznosíthatók. Az olaj például bevonja a műanyag felületét, és ellehetetleníti az újrafeldolgozást. Az ilyen hulladékot inkább a kommunális kukába kell dobni, vagy ha veszélyes hulladéknak minősül, speciális gyűjtőhelyre kell leadni.
Mosószeres flakon
Hypós flakon
Ecetes palack
Fertőtlenítőszeres flakon
Az olyan termékek, mint a tisztasági betét, pelenka vagy tampon nem újrahasznosíthatók, mivel biológiai szennyeződést tartalmaznak. Ezek a termékek a kommunális hulladékba valók, és semmiképp sem a műanyaggyűjtőbe. Fontos, hogy mindig megfelelően csomagolva dobjuk ki őket, hogy elkerüljük a kellemetlen szagokat és a higiéniai problémákat.
További példák:
Nedves törlőkendő
Használt papír zsebkendő
Egyszer használatos borotva
Pelenka
Tisztasági betét
Fültisztító pálcika
Elhasznált szivacs
A benzines kannák veszélyes hulladéknak számítanak, mivel a benzinmaradványok gyúlékonyak és mérgezőek lehetnek. Ha egy ilyen kanna a műanyag szelektív gyűjtőbe kerül, az akár veszélyeztetheti az újrahasznosítás során dolgozó embereket és az egész feldolgozási folyamatot. Ezeket a tárgyakat veszélyeshulladék-gyűjtő pontokon kell leadni, ahol szakszerűen kezelik őket.
Motorolajos flakon
Hígítós flakon
Permetezőszeres palack
Mindig nézd meg a csomagoláson található újrahasznosítási jelöléseket!
Öblítsd ki a műanyag palackokat, mielőtt a szelektív kukába dobnád!
Különítsd el a veszélyes hulladékokat, és keresd meg a megfelelő leadási pontokat!
Tanulmányozd a helyi hulladékgyűjtési szabályokat, mert településenként eltérhetnek!
A helyes szelektív hulladékgyűjtés nemcsak a környezetvédelem szempontjából fontos, hanem gazdasági és egészségügyi előnyökkel is jár. Ha tudatosan figyelünk arra, hogy mit és hova dobunk, akkor hozzájárulhatunk egy tisztább, fenntarthatóbb jövőhöz.
(x) Reklám
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/