A Telefonszám tudakozó által készített cikkével áttekintjük, hányan vásárolnak új és használt mobiltelefonokat Magyarországon és világszerte, milyen arányban kerülnek leadásra a használt készülékek a hulladékgazdálkodási szervekhez, valamint bemutatjuk a mobiltelefonok leadási lehetőségeit és azok szabályait.
Az elmúlt években a mobiltelefon-piac jelentős növekedést mutatott. A GSMA (GSM Association) legfrissebb felmérése szerint világszerte mintegy ötmilliárd, évek óta nem használt okostelefon hever a felhasználók fiókjaiban. Ez a hatalmas szám rávilágít arra, hogy a fogyasztók gyakran cserélik le készülékeiket, miközben a régi eszközök kihasználatlanul maradnak.
Európában a használt, felújított mobiltelefonok piaca is dinamikusan fejlődik. A CCS Insight piackutató cég adatai alapján 2023 harmadik negyedévében 5 millió felújított mobiltelefon talált gazdára a kontinensen, ami 4%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az értékesített készülékek összértéke elérte az 1,4 milliárd eurót, ami 17%-os növekedést mutat. A felújított készülékek közül a legnépszerűbbek az Apple iPhone modellek voltak, míg a Samsung a második helyen állt.
Magyarországon is növekszik a használt mobiltelefonok iránti kereslet. A Rejoy.hu tapasztalatai szerint a hazai vásárlók egyre inkább a nagyobb tudású és drágább felújított készülékeket részesítik előnyben. Emellett egyre többen értékesítik régi készülékeiket a platformon keresztül, hozzájárulva ezzel a körforgásos gazdaság erősítéséhez.
Az elektronikai hulladékok megfelelő kezelése kiemelten fontos a környezetvédelem szempontjából. Az Országos Hulladékgazdálkodási Terv 2021-2027 célkitűzései között szerepel, hogy Magyarország fokozatosan áttérjen a körforgásos gazdaságra, és a hulladékgazdálkodási ágazat mintaértékű modell legyen Európában. Ennek érdekében a Kormány olyan rendszert kíván bevezetni, amely nyersanyagként kezeli a hulladékot, elősegítve ezzel az újrahasznosítást és a hulladék mennyiségének csökkentését.
A használt mobiltelefonok leadására számos lehetőség áll rendelkezésre Magyarországon. Budapesten a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. hulladékudvaraiban adhatók le az elektronikai hulladékok. Ezek közül néhány:
A vidéki lakosok számára a helyi önkormányzatok által üzemeltetett hulladékudvarok nyújtanak lehetőséget az elektronikai hulladékok leadására. Például:
A pontos leadási helyek és nyitvatartási idők az adott település hulladékgazdálkodási szolgáltatójának honlapján találhatók meg.
A használt mobiltelefonok leadásakor fontos betartani a hulladékgazdálkodási előírásokat. A készülékeket az erre kijelölt gyűjtőpontokon kell leadni, biztosítva ezzel azok szakszerű kezelését és újrahasznosítását. A nem megfelelően kezelt elektronikai hulladékok súlyos környezeti károkat okozhatnak, mivel veszélyes anyagokat tartalmaznak, amelyek szennyezhetik a talajt és a vízkészleteket.
A hulladékgazdálkodási szabályok betartása mellett érdemes fontolóra venni a használt készülékek értékesítését vagy adományozását is, amennyiben azok még működőképesek. Ezzel nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenthetjük, hanem hozzájárulhatunk mások digitális eszközökhöz való hozzáféréséhez is.
Partner cikk
Fotók forrása pixabay.com
(x) Reklám
Sinkó2002 Bt. - lakatos munkák: https://sinko2002.hu/ szőnyegleszorítók: https://szonyegleszorito.hu/
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/