Új korszak kezdődik a hulladékgazdálkodásban
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. országos szinten vezeti be a digitális edényazonosító rendszert (DEAR), amely forradalmasíthatja a háztartási hulladékkezelést Magyarországon. Az új rendszer lényege, hogy minden kommunális hulladékgyűjtő edény (köznyelven kuka) egyedi, időjárásálló matricát kap, amely lehetővé teszi az edények pontos azonosítását és nyomon követését.
A matricákat meghatalmazott szakemberek és szerződéses partnerek helyezik fel a kukákra, és a lakosságot arra kérik, hogy a szemétszállítás napján este 6-ig hagyják kint a hulladéktárolót, amíg az azonosító fel nem kerül rá. A rendszer bevezetése fokozatos, régiónként zajlik, de célja az országos lefedettség.
A DEAR rendszer számos előnnyel jár:
Segíti a reklamációk gyorsabb kivizsgálását,
Csökkenti a téves számlázás esélyét,
Megakadályozza az illegális hulladékkihelyezést,
Lehetővé teszi a régi edények cseréjét újabb, korszerű típusokra.
A digitális nyilvántartás bevezetése nagyban hozzájárul a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás átláthatóságához és hatékonyságához, valamint segít a jövőbeni fejlesztések megalapozásában. A matricák meglétét folyamatosan ellenőrzik, és hiány esetén a lakosok kérhetik a pótlást a helyi szolgáltatónál.
Ez az újítás nemcsak a szolgáltatók munkáját segíti, hanem a lakosság érdekeit is szolgálja: pontosabb, követhetőbb és igazságosabb rendszer jön létre a szemétszállítás terén.
Digitális kukarendszerek az Európai Unióban
Nem Magyarország az egyetlen ország, ahol a hulladékgazdálkodás digitalizálása napirendre került. Az Európai Unió számos tagállamában alkalmaznak a MOHU rendszeréhez hasonló megoldásokat, különösen az RFID-alapú (rádiófrekvenciás azonosító) technológiák terén.
Például Olaszországban, Parma városában RFID-chipekkel ellátott kukákat használnak, amelyek segítségével pontosan nyomon követik, ki mikor és mennyi hulladékot helyez el. Ez nemcsak az egyéni felelősségvállalást növeli, hanem jelentősen javította a szelektív hulladékgyűjtés arányát is.
Hasonló rendszerek működnek Németországban és az Egyesült Királyság több településén is. Ezekben az országokban az intelligens kukák lehetővé teszik a személyre szabott számlázást – például a „fizess, amennyit dobsz” elv alapján –, és hatékony eszköznek bizonyultak az illegális szemétlerakások visszaszorításában.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a digitális nyomon követés révén nemcsak a hulladékkezelés válik átláthatóbbá, hanem a lakosság környezettudatossága is növekszik. Az EU tagállamai egyre inkább felismerik, hogy a fenntartható hulladékgazdálkodás elképzelhetetlen korszerű informatikai rendszerek nélkül.
Források:
(x) Reklám
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/